Priser i Årsutstillingen

Prisvinnere på Årsutstillingen i 2017: Ahmed Umar ble tildelt debutantprisen, mens Irene Nordli fikk Kunsthåndverksprisen. Bildet er fra åpningen av Årsutstillingen, som dette året ble vist i Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim.
Foto
Susann Jamtøy

Tre ulike priser deles ut på Årsutstillingens åpningsdag. Disse prisene er: 

  • Kunsthåndverkprisen fra Bildende Kunstneres Hjelpefond (150 000 kr): Prisen går til kunstneren bak det mest betydningsfulle verket på Årsutstillingen. Prisvinneren avgjøres av en egen jury. 
  • Finn Erik Alsos' minnepris (100 000 kr): Prisen ble første gang utdelt i 2018 og er et resultat av keramikeren Finn Erik Alsos' testamentariske gave til NK etter hans bortgang i 2015. Prisen går til kunstneren bak et verk i Årsutstillingen som markerer en særlig nyskapende og kvalitetsmessig sterk utvikling i eget kunstnerskap eller i fagfeltet for øvrig. Prisvinneren avgjøres av Nasjonal jury. 
  • NKs debutantpris (25 000 kr): Prisen går til en kunstner som ikke tidligere har deltatt i årsutstillingen, for det debutantverket juryen mener står sterkest med hensyn til kunstnerisk kvalitet og samtidsrelevans. Prisvinneren avgjøres av Nasjonal jury. 

Tidligere prisvinnere:
Kunsthåndverksprisen:
2019: Frantzsen&Mjanger, glass
2018: Tulla Elieson, keramikk
2017: Irene Nordli, keramikk
2016: Sofie Nørsteng, keramikk
2015: Stian Korntved Ruud, tre
2014: Margrethe Loe Elde, tekstil
2013: Pia Antonsen Rognes, tekstil
2012: Torbjørn Kvasbø, keramikk
2011: Kari Dyrdal, tekstil
2010: Sidsel Hanum, keramikk
2009: Tanja Sæter, glass
2008: Nanna Melland, metall
2007: Helene Kortner, keramikk
2006: Franz Schmidt, tekstil
2005: Ingen utstilling/prisutdeling
2004: Fanny Sophie Gjestland, metall
2003: Jørgen Moe, keramikk
2002: Alexander Grüner, tekstil
2001: Ingen utstilling/prisutdeling
2000: May Bente Aronsen, tekstil
1999: Elisabeth von Krogh, keramikk
1998: Trine Mauritz Eriksen, tekstil
1997: Eirik Gjedrem, keramikk
1996: Beth Wyller, keramikk
1995: Sigurd Bronger, metall
1994: Gro Jessen, tekstil
1993: Tove Lise Røkke Olsen, keramikk
1992: Åse Ljones, tekstil
1991: Ingen utstilling/prisutdeling
1990: Hanne Heuch, keramikk
1989: Liv Blåvarp, tre
1988: Leif Stangebye-Nielsen, metall
1987: Anna Sophie Rodin, tekstil
1986: Lillian Dahle, tre

Finn Erik Alsos' minnepris:
2019: Vidar Koksvik
2018: Sidsel Hanum

Debutantprisen:
2019: Veslemøy Lilleengen
2018: Helle Høeg Voldstad
2017: Ahmed Umar

Frantzen&Mjanger: "Holde pust". 

Vidar Koksvik: "Cloud I".

Veslemøy Lilleengen: "Heimstavn".

Tulla Elieson: "Reisegods I–III".

Sidsel Hanum: "Alle eikebladene".

Sidsel Hanum: "Irmas øyne".

Helle Høeg Voldstad: "Buk".

Helle Høeg Voldstad: "Byste".

Irene Nordli: "Rotfylling".

Irene Nordli: "Rotfylling" (detalj).

Ahmed Umar: "Hijab (Annual Protection)".

Ahmed Umar: "Hijab (Annual Protection)" (detalj).

Sofie Nørsteng: "Øvelser i poesi".

Stian Korntved Ruud: "Daily spoon".

Margrethe Loe Elde: "Tøy I–III".

Pia Antonsen Rognes: "River i meg venter lokker vekker den som lengter".

Torbjørn Kvasbø: "Rørform".

Kari Dyrdal: "Valser".

Sidsel Hanum: "Oval nr. 5, 6 og 8".

Tanja Sæther: "Evolving".

Nanna Melland: "687 Years".

Helene Kortner: "Löwer fra Bohemia".